PC9-12SF2
DigiKey Part Number
2059-PC9-12SF2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PC9-12SF2
Description
BATTERY LEAD ACID 12V 9AH
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 V Sealed Lead Acid (SLA, VRLA) Battery Rechargeable (Secondary) 9Ah
Category
Capacity
Mfr
Size / Dimension
5.94" L x 2.56" W x 3.70" H (151.0mm x 65.0mm x 94.0mm)
Packaging
Bulk
Termination Style
Spade, .250" (6.3mm)
Part Status
Active
Discharge Rate
20Hr
Battery Chemistry
Shelf Life
12 Months
Voltage - Rated
Standard Charge Current
2.7A