PC12-12F2
DigiKey Part Number
2059-PC12-12F2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PC12-12F2
Description
BATTERY LEAD ACID 12V 12AH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 V Sealed Lead Acid (SLA, VRLA) Battery Rechargeable (Secondary) 12Ah
Category
Capacity
Mfr
Size / Dimension
5.94" L x 3.86" W x 3.70" H (151.0mm x 98.0mm x 94.0mm)
Packaging
Bulk
Termination Style
Spade, .250" (6.3mm)
Part Status
Active
Discharge Rate
20Hr
Battery Chemistry
Shelf Life
12 Months
Voltage - Rated
Standard Charge Current
3.6A