391KH07-O is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
390 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
391KH07-O
DigiKey Part Number
13-391KH07-O-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
391KH07-O
Description
VARISTOR 390V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
429 V
Manufacturer
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
26J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
130 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
250 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
320 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
351 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
390 V