Image for 527-24AB-ME is not available
527-24AB-ME
DigiKey Part Number
527-24AB-ME-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
527-24AB-ME
Description
HEATSINK DC/DC HALF BRICK VERT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Sink Half Brick DC/DC Converter Aluminum 5.0W @ 60°C Board Level
Category
Length
2.280" (57.90mm)
Mfr
Width
2.400" (60.96mm)
Series
Fin Height
0.240" (6.10mm)
Packaging
Bulk
Power Dissipation @ Temperature Rise
5.0W @ 60°C
Part Status
Active
Thermal Resistance @ Forced Air Flow
4.20°C/W @ 300 LFM