1092C5-28V
DigiKey Part Number
1092C5-28V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1092C5-28V
Description
LED PNL IND GREEN DIFF WIRE LDS
Detailed Description
LED Panel Indicator Green Diffused 28V 25mA Wire Leads - 4.6" (116.84mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1092C5-28V Models
Category
Ratings
DC
Voltage
28V
Series
Current
25mA
Panel Cutout Dimensions
0.50" (12.70mm)
Lens Style
Round with Flat Top
Lamp Color
Green
Millicandela Rating
12000mcd
Lens Color
Green
Termination Style
Wire Leads - 4.6" (116.84mm)