1092C3-28V
DigiKey Part Number
1092C3-28V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1092C3-28V
Description
LED PNL IND AMBER DIFF WIRE LDS
Detailed Description
LED Panel Indicator Amber Diffused 28V 25mA Wire Leads - 4.6" (116.84mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1092C3-28V Models
Category
Ratings
DC
Voltage
28V
Series
Current
25mA
Panel Cutout Dimensions
0.50" (12.70mm)
Lens Style
Round with Flat Top
Lamp Color
Amber
Millicandela Rating
13000mcd
Lens Color
Amber
Termination Style
Wire Leads - 4.6" (116.84mm)