T58W9476M6R3C0200
DigiKey Part Number
718-2118-2-ND - Tape & Reel (TR)
718-2118-1-ND - Cut Tape (CT)
718-2118-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T58W9476M6R3C0200
Description
CAP TANT POLY 47UF 6.3V 0805
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 0805 (2012 Metric) 200mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T58W9476M6R3C0200 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm @ 100kHz
Manufacturer
Vishay
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
47 µF
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)
Voltage - Rated
6.3 V