XC9141A33CMR-G
DigiKey Part Number
893-XC9141A33CMR-GTR-ND - Tape & Reel (TR)
893-XC9141A33CMR-GCT-ND - Cut Tape (CT)
893-XC9141A33CMR-GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XC9141A33CMR-G
Description
IC REG BOOST 3.3V 500MA SOT25
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 500mA SC-74A, SOT-753
Category
Voltage - Input (Max)
6V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Series
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Switching
1.2MHz
Part Status
Active
Synchronous Rectifier
Yes
Function
Step-Up
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration
Positive
Mounting Type
Surface Mount
Topology
Package / Case
Output Type
Supplier Device Package
SOT-25
Number of Outputs
1
Base Product Number
Voltage - Input (Min)
0.65V