LM4050BEM3X-2.5/NOPB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 5,547
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 1,465
Datasheet
In Stock: 903
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.2% 15 mA SOT-23-3
SOT-23-3
LM4050BEM3X-2.5/NOPB
DigiKey Part Number
296-38742-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM4050BEM3X-2.5/NOPB
Description
IC VREF SHUNT 0.2% SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LM4050BEM3X-2.5/NOPB Models
Category
Temperature Coefficient
50ppm/°C
Manufacturer
Noise - 10Hz to 10kHz
41µVrms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Cathode
65 µA
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Reference Type
Shunt
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Fixed
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Current - Output
15 mA
Base Product Number
Tolerance
±0.2%