LM385BYMX-2.5/NOPB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 609
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 1,580
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 606
onsemi
onsemi
In Stock: 528
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±1.5% 20 mA 8-SOIC
LM385BYMX-2.5/NOPB
DigiKey Part Number
LM385BYMX-2.5/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM385BYMX-2.5/NOPB
Description
IC VREF SHUNT 1.5% 8SOIC
Detailed Description
EDA/CAD Models
LM385BYMX-2.5/NOPB Models
Category
Temperature Coefficient
50ppm/°C
Manufacturer
Noise - 10Hz to 10kHz
120µVrms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
8-SOIC
Current - Output
20 mA
Base Product Number
Tolerance
±1.5%