LM285D-2.5G
DigiKey Part Number
LM285D-2.5GOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM285D-2.5G
Description
IC VREF SHUNT 1.5% 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±1.5% 20 mA 8-SOIC
EDA/CAD Models
LM285D-2.5G Models
Category
Temperature Coefficient
80ppm/°C Typical
Manufacturer
onsemi
Noise - 10Hz to 10kHz
120µVrms
Packaging
Tube
Current - Cathode
30 µA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
8-SOIC
Current - Output
20 mA
Base Product Number
Tolerance
±1.5%