LM2936QDT-3.3/NOPB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 338
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 11,939
Datasheet
In Stock: 10,494
onsemi
onsemi
Infineon Technologies
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 50mA TO-252-3
TO-252-3
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LM2936QDT-3.3/NOPB
DigiKey Part Number
296-39754-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM2936QDT-3.3/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 50MA TO252-3
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LM2936QDT-3.3/NOPB Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
15 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
2.5 mA
Packaging
Tube
PSRR
60dB (120Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
40V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 50mA