NCV8664CDT33RKG
DigiKey Part Number
488-NCV8664CDT33RKGTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NCV8664CDT33RKGCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NCV8664CDT33RKGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV8664CDT33RKG
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA DPAK
Category
Current - Supply (Max)
30 µA
Mfr
PSRR
67dB (100Hz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
45V
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V