SCAP,PBLS-0.5/27
DigiKey Part Number
2085-SCAP,PBLS-0.5/27-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCAP,PBLS-0.5/27
Description
SCAP,PBLS-0.5/27
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 mF (EDLC) Supercapacitor 27 V Module, Wire Leads 1.66Ohm 1000 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Manufacturer
Tecate Group
Termination
Wire Leads
Series
Mounting Type
User Defined
Packaging
Bulk
Package / Case
Module, Wire Leads
Part Status
Active
Size / Dimension
2.087" L x 0.866" W (53.00mm x 22.00mm)
Capacitance
500 mF
Height - Seated (Max)
1.024" (26.00mm)
Voltage - Rated
27 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.66Ohm