DSM304Q030W075PB
DigiKey Part Number
338-DSM304Q030W075PB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSM304Q030W075PB
Description
0.3F, 30V, 44X27X18MM, STD MOD
Detailed Description
300 mF (EDLC) Supercapacitor 30 V Module 1.515Ohm 1000 Hrs @ 65°C
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.515Ohm
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Capacitance
300 mF
Size / Dimension
1.732" L x 0.709" W (44.00mm x 18.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
30 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C