MHQ1005PR10JTD25
DigiKey Part Number
MHQ1005PR10JTD25-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHQ1005PR10JTD25
Description
FIXED IND 100NH 150MA 2.5 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 nH Unshielded Multilayer Inductor 150 mA 2.5Ohm Max 0402 (1006 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MHQ1005PR10JTD25 Models
Category
DC Resistance (DCR)
2.5Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
22 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
800MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Type
Multilayer
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Shielding
Unshielded
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)