C3225CH2E103J160AA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 1,362
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 13,758
Datasheet
Similar
Upgrade
KEMET
In Stock: 403
Knowles Syfer
Knowles Syfer
KEMET
10000 pF ±5% 250V Ceramic Capacitor CH 1210 (3225 Metric)
C3225CH2E103J160AA
DigiKey Part Number
445-11818-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-11818-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C3225CH2E103J160AA
Description
CAP CER 10000PF 250V CH 1210
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C3225CH2E103J160AA Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)