C1608X7R1H102K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 292,114
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 20,808
Datasheet
In Stock: 54
Similar
Similar
1000 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
0603 (1608 Metric)
C1608X7R1H102K
DigiKey Part Number
445-1308-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1608X7R1H102K
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1608X7R1H102K Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)