B32758G2256K000
DigiKey Part Number
495-B32758G2256K000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32758G2256K000
Description
CAP FILM 25UF 10% 500VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 µF Film Capacitor 250V 500V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32758G2256K000 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.3 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.772" (45.00mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
250V
Lead Spacing
2.067" (52.50mm)
Voltage Rating - DC
500V