HWS15A-12/A
DigiKey Part Number
285-2245-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HWS15A-12/A
Description
AC/DC CONVERTER 12V 15W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
HWS15A-12/A Models
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
81%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Size / Dimension
3.15" L x 1.24" W x 3.23" H (80.0mm x 31.5mm x 82.0mm)
Voltage - Output 1
12V
Current - Output 1
1.3 A