HFE1600-48 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 68
Datasheet
Front End AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 265 VAC Input
HFE1600-48
DigiKey Part Number
285-2041-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HFE1600-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 1600W
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
HFE1600-48 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
92%
Operating Temperature
-20°C ~ 71°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Load Sharing, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
12.61" L x 3.40" W x 1.61" H (320.4mm x 86.2mm x 40.8mm)
Voltage - Output 1
48V
Current - Output 1
33 A