HFE1600-24
HFE1600-24
HFE1600-24
DigiKey Part Number
285-2039-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HFE1600-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 1600W
Detailed Description
Front End AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 265 VAC Input
EDA/CAD Models
HFE1600-24 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
90%
Operating Temperature
-20°C ~ 71°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Load Sharing, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
12.61" L x 3.40" W x 1.61" H (320.4mm x 86.2mm x 40.8mm)
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
67 A