TXEAACSANF-40.000000
DigiKey Part Number
1664-TXEAACSANF-40.000000TR-ND - Tape & Reel (TR)
1664-TXEAACSANF-40.000000CT-ND - Cut Tape (CT)
1664-TXEAACSANF-40.000000DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TXEAACSANF-40.000000
Description
XTAL OSC VCTCXO 40.0000MHZ SNWV
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 MHz VCTCXO Clipped Sine Wave Oscillator 2.8V ~ 3.3V 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
2.8V ~ 3.3V
Mfr
Frequency Stability
±500ppb
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
2.5mA
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)