CR75NP-2R2MC
DigiKey Part Number
308-2217-2-ND - Tape & Reel (TR)
308-2217-1-ND - Cut Tape (CT)
308-2217-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR75NP-2R2MC
Description
FIXED IND 2.2UH 4.5A 19.5 MOHM
Detailed Description
2.2 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 4.5 A 19.5mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
19.5mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
36.4MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Size / Dimension
0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)