CR75NP-151KC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 4,189
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 1,000
Datasheet
150 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 580 mA 640mOhm Max Nonstandard
CR75NP-151KC
DigiKey Part Number
308-2215-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR75NP-151KC
Description
FIXED IND 150UH 580MA 640 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
640mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
6.1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)