PEC28SABN
DigiKey Part Number
S1022E-28-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEC28SABN
Description
CONN HEADER VERT 28POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 28 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Post
0.230" (5.84mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.560" (14.22mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
100.0µin (2.54µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
1
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A
Termination
Solder
Contact Finish Thickness - Post
100.0µin (2.54µm)
Fastening Type
Push-Pull
Base Product Number
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Value Added Item
All prices are in CAD
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
In-Stock: 388
CONN HEADER VERT 1POS
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
In-Stock: 1715
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM