STTH30R04G-TR
DigiKey Part Number
497-8052-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-8052-1-ND - Cut Tape (CT)
497-8052-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STTH30R04G-TR
Description
DIODE STANDARD 400V 30A D2PAK
Detailed Description
Diode 400 V 30A Surface Mount D2PAK
EDA/CAD Models
STTH30R04G-TR Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
100 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
15 µA @ 400 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400 V
Supplier Device Package
D2PAK
Current - Average Rectified (Io)
30A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.45 V @ 30 A