APT60D100BG
DigiKey Part Number
APT60D100BG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT60D100BG
Description
DIODE STD 1000V 60A TO247 [B]
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1000 V 60A Through Hole TO-247 [B]
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
280 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
250 µA @ 1000 V
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1000 V
Supplier Device Package
TO-247 [B]
Current - Average Rectified (Io)
60A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.5 V @ 60 A