STL60N10F7
DigiKey Part Number
497-13879-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-13879-1-ND - Cut Tape (CT)
497-13879-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STL60N10F7
Description
MOSFET N-CH 100V 46A POWERFLAT
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 46A (Tc) 5W (Ta), 72W (Tc) Surface Mount PowerFlat™ (5x6)
EDA/CAD Models
STL60N10F7 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
25 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1640 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max)
5W (Ta), 72W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
PowerFlat™ (5x6)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
18mOhm @ 6A, 10V