SIL24-1A72-71L
DigiKey Part Number
374-1251-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIL24-1A72-71L
Description
RELAY REED SPST 0.5A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Reed Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Category
Coil Current
12 mA
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Must Release Voltage
3.6 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
500 mA
Coil Resistance
2 kOhms
Switching Voltage
200VAC, 200VDC - Max