SIL24-1A72-71D
DigiKey Part Number
374-1250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIL24-1A72-71D
Description
RELAY REED SPST 0.5A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Reed Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SIL24-1A72-71D Models
Category
Coil Current
12 mA
Series
Features
Diode
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Must Release Voltage
3.6 VDC
Coil Voltage
24VDC
Contact Rating (Current)
500 mA
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Switching Voltage
200VAC, 200VDC - Max
Coil Resistance
2 kOhms