RSMF2JB470R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 1,707
Datasheet
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Similar
Similar
In Stock: 225
TE Connectivity Passive Product
470 Ohms ±5% 2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Oxide Film
RSMF2JB470R
DigiKey Part Number
RSMF2JB470R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSMF2JB470R
Description
RES 470 OHM 5% 2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RSMF2JB470R Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Safety
Series
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)