RMCF0201FT78K7
DigiKey Part Number
RMCF0201FT78K7TR-ND - Tape & Reel (TR)
RMCF0201FT78K7CT-ND - Cut Tape (CT)
RMCF0201FT78K7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCF0201FT78K7
Description
RES 78.7K OHM 1% 1/20W 0201
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
78.7 kOhms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RMCF0201FT78K7 Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Supplier Device Package
Part Status
Active
Ratings
AEC-Q200
Resistance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.011" (0.28mm)