SC3316F-471
DigiKey Part Number
595-1353-2-ND - Tape & Reel (TR)
595-1353-1-ND - Cut Tape (CT)
595-SC3316F-471DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SC3316F-471
Description
FIXED IND 470UH 600MA 1.27 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µH Unshielded Wirewound Inductor 600 mA 1.27Ohm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
500mA
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
1.27Ohm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.530" L x 0.390" W (13.45mm x 9.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.205" (5.21mm)