UP2B-471-R
DigiKey Part Number
283-4078-2-ND - Tape & Reel (TR)
283-4078-1-ND - Cut Tape (CT)
283-4078-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UP2B-471-R
Description
FIXED IND 470UH 553MA 1.31 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 553 mA 1.31Ohm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UP2B-471-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
427mA
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
1.31Ohm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.550" L x 0.410" W (13.97mm x 10.41mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)