Image for FHP-11-02-T-S-K-TR is not available
FHP-11-02-T-S-K-TR
DigiKey Part Number
FHP-11-02-T-S-K-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FHP-11-02-T-S-K-TR
Description
CONN RCPT 11POS 0.156 TIN SMD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11 Position Receptacle Connector 0.156" (3.96mm) Surface Mount Tin
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FHP-11-02-T-S-K-TR Models
Category
Termination
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Finish - Mating
Packaging
Tape & Reel (TR)
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.368" (9.35mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C