50ZLH100MEFCM18X11.5 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
100 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
50ZLH100MEFCM18X11.5
DigiKey Part Number
1189-50ZLH100MEFCM18X11.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50ZLH100MEFCM18X11.5
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
50ZLH100MEFCM18X11.5 Models
Ripple Current @ Low Frequency
362 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Impedance
74 mOhms
Part Status
Discontinued at DigiKey
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C