63ZLJ100M8X11.5
DigiKey Part Number
1189-63ZLJ100M8X11.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
63ZLJ100M8X11.5
Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
500 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1 A @ 100 kHz
Impedance
130 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C