50ZL100MEFC8X11.5 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 3
Datasheet
Upgrade
In Stock: 2,126
Parametric Equivalent
In Stock: 324
Parametric Equivalent
In Stock: 178
In Stock: 700
CORNELL DUBILIER KNOWLES
KEMET
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 926
Würth Elektronik
Würth Elektronik
100 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
50ZL100MEFC8X11.5
DigiKey Part Number
1189-50ZL100MEFC8X11.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50ZL100MEFC8X11.5
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
50ZL100MEFC8X11.5 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
362 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Impedance
74 mOhms
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C