50YXJ100MCE8X11.5 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 3
Parametric Equivalent
100 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
50YXJ100MCE8X11.5
DigiKey Part Number
1189-50YXJ100MCE8X11.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50YXJ100MCE8X11.5
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
50YXJ100MCE8X11.5 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
388.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
555 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
170 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C