450MXH390MEFCSN30X40
DigiKey Part Number
1189-1999-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
450MXH390MEFCSN30X40
Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
390 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
450MXH390MEFCSN30X40 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.83 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.562 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C