EKMW451VSN391MR40S
DigiKey Part Number
565-EKMW451VSN391MR40S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMW451VSN391MR40S
Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
390 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKMW451VSN391MR40S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.63 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.3309 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.673" (42.50mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C