450HXG68MEFCSN22X25 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 3,689
Datasheet
In Stock: 53
Cornell Dubilier Knowles
Cornell Dubilier Knowles
TDK
TDK
In Stock: 221
Chemi-Con
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Chinsan (Elite)
In Stock: 74
Chinsan (Elite)
In Stock: 415
68 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
450HXG68MEFCSN22X25
DigiKey Part Number
1189-1971-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
450HXG68MEFCSN22X25
Description
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
450HXG68MEFCSN22X25 Models
Ripple Current @ Low Frequency
970 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.358 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C