500MXK68MEFCSN22X25
DigiKey Part Number
1189-4284-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
500MXK68MEFCSN22X25
Description
CAP ALUM 68UF 20% 500V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
500MXK68MEFCSN22X25 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
730 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.022 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C