400CFX4.7MEFC8X11.5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
Chinsan (Elite)
In Stock: 1
4.7 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
400CFX4.7MEFC8X11.5
DigiKey Part Number
400CFX4.7MEFC8X11.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
400CFX4.7MEFC8X11.5
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
400CFX4.7MEFC8X11.5 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
400 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C