ESL475M400AGMAA is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 0
Datasheet
4.7 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12Ohm @ 100kHz 10000 Hrs @ 105°C
ESL475M400AGMAA
DigiKey Part Number
399-ESL475M400AGMAA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESL475M400AGMAA
Description
CAP ALUM RAD 105C
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESL475M400AGMAA Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
55 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
110 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
12Ohm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C