25PX47MEFC5X11 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 1,629
Datasheet
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
Upgrade
Chemi-Con
Upgrade
Chemi-Con
Nichicon
Nichicon
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Würth Elektronik
Panasonic Industry
47 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
25PX47MEFC5X11
DigiKey Part Number
1189-25PX47MEFC5X11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25PX47MEFC5X11
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
25PX47MEFC5X11 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
84 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
126 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C