EKMQ350ELL470ME11D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Chemi-Con
In Stock: 3,534
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 1,145
Datasheet
47 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EKMQ350ELL470ME11D
DigiKey Part Number
565-EKMQ350ELL470ME11D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMQ350ELL470ME11D
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
93 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
167.4 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C