DF70844AD80FPV
DigiKey Part Number
DF70844AD80FPV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF70844AD80FPV
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 112LQFP
Customer Reference
Detailed Description
SH-2 SuperH® SH7080 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 256KB (256K x 8) FLASH 112-LQFP (20x20)
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
16K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 5.5V
Part Status
Not For New Designs
Data Converters
A/D 8x10b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
SH-2
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
80MHz