R-78B5.0-1.5L
DigiKey Part Number
945-1610-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R-78B5.0-1.5L
Description
DC DC CONVERTER 5V 7.5W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Regulator Replacement DC DC Converter 1 Output 5V 1.5A 6.5V - 18V Input
EDA/CAD Models
R-78B5.0-1.5L Models
Category
Current - Output (Max)
1.5A
Mfr
Power (Watts)
7.5 W
Packaging
Tube
Features
OTP, SCP
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Linear Regulator Replacement
Efficiency
94%
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Voltage - Input (Min)
6.5V
Package / Case
3-SIP Module
Voltage - Input (Max)
18V
Size / Dimension
0.69" L x 0.45" W x 0.33" H (17.5mm x 11.5mm x 8.5mm)